Известно е, че реинвестирането на печалбите увеличава дългосрочния доход. Като реинвестирате парите си, всяка печалба, която генерирате, се използва отново за инвестиции. Въпреки това, някои инвеститори предпочитат да получават периодични плащания от своите инвестиции, за да задоволят специфичните си нужди. Купонните плащания от облигации, които са дългови инструменти, и дивидентите от акции и взаимни фондове могат да осигурят на инвеститорите постоянен поток от доходи. В тази статия ще разгледаме осем от най-добрите взаимни фондове за дивиденти, които редовно изплащат печалби.

КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ

  • Много взаимни фондове предлагат съвкупни дивиденти от множество акции, които или се реинвестират, или се изплащат на притежателите на сметки.
  • Дивидентните фондове се изплащат след таксите, което означава, че най-добрите дивидентни взаимни фондове трябва да имат ниски съотношения на разходите и висока доходност.
  • Взаимните фондове, изплащащи дивиденти, са склонни да се фокусират върху големи, утвърдени компании със сериозен опит в изплащането на дивиденти или за които се очаква да увеличат изплащането на дивиденти.

Как взаимните фондове изплащат дивиденти?

Често взаимните фондове съдържат портфейл от ценни книжа, като акции, които могат да изплащат дивиденти. Изплащането на дивидентите става на различни времеви интервали за акционерите. Например взаимните фондове, които използват план за реинвестиране на дивидента (DRIP), връщат получената сума обратно в акции. Други фондове следват плана за изплащане на дивиденти, като събират приходи от дивиденти през месечен, тримесечен или понякога шестмесечен период и след това редовно изплащат дивиденти на сметките на акционерите.

Инвеститорите трябва да имат предвид, че компаниите не са задължени да изплащат дивиденти за своите акции, което означава, че дивидентите не са гарантирани. Тези, които търсят приходи от дивиденти, може да намерят по-добра възможност за това във взаимните фондове, които изплащат дивиденти, отколкото в отделните акции, тъй като фондовете събират дохода от дивидентите на множество акции. Взаимните фондове също помагат за разнообразяване на риска от намаляване на цените на акциите, тъй като инвестициите се разпределят между множество компании.

Тук са най-добрите взаимни фондове, които осигуряват висока доходност от дивиденти.

За да се измери ефективността на изплащането на дивиденти на фонд, полезно е да се сравни доходността на фонда с доходността на референтния индекс S&P 500. В индустрията стандартното измерване на 30-дневната доходност на SEC е упълномощено от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) и помага на инвеститорите да сравняват средствата преди да инвестират.

1. Vanguard High Dividend Yield Index Admiral Shares (VHYAX)

Борсово търгувания фонд High Dividend Yield Index Admiral Shares на Vanguard е индексен фонд , който се опитва да възпроизведе представянето на FTSE High Dividend Yield Index. Този индекс съдържа акции на компании, които обикновено плащат по-високи от очакваните или по-големи от средните дивиденти. Тъй като е индексен фонд, VHYAX възпроизвежда компонентите на бенчмарк акциите в същото съотношение. 

Този фонд поддържа последователна история на изплащане на тримесечни дивиденти от създаването си на 7 февруари 2019 г.12Тъй като е индексен фонд, VHYAX има едно от най-ниските съотношения на разходите — 0,08%, към 27 февруари 2023 г. — и доходността му от SEC е 3,06%, към 31 юли 2023 г. Фондът има изискване за минимална инвестиция от $3000. Може да е идеален евтин фонд за всеки, който търси по-висок от средния доход от дивиденти.2

За инвеститори, които търсят по-ниски минимални инвестиционни изисквания, Vanguard предлага този фонд като борсово търгуван фонд (ETF) , който има много подобни характеристики. Версията на ETF се нарича Vanguard High Dividend Yield ETF ( VYM ).3

2. Vanguard Dividend Appreciation Index Admiral Shares (VDADX)

VDADX е индексен фонд, който се стреми да следва представянето на бенчмарка Nasdaq US Dividend Achievers Select Index. Този специален индекс включва акции на компании, които редовно увеличават изплащането на дивиденти. Като индексен фонд, VDADX се опитва да репликира основните компоненти на акции в същото съотношение. Освен това, този фонд редовно изплаща тримесечни дивиденти от дата на създаването си на 19 декември 2013 г. В момента дивидентът е 45.

VDADX също има едно от най-ниските съотношения на разходите. Като VHYAX, той прилага само 0,08% като съотношение на разходите, при доходност от SEC от 1,76%, изчислена към 31 юли 2023 г. Фондът изисква минимална инвестиция от $3000.5.

За инвеститорите, които търсят по-ниски изисквания за минимална инвестиция, Vanguard предлага алтернатива във вид на ETF, който има много сходни характеристики. Този ETF се нарича Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG).

3. Columbia Dividend Opportunity Fund (INUTX)

Фондът за дивиденти на Columbia Threadneedle Investments има за цел да осигури приходи за своите инвеститори, като инвестира в акции на компании, които в миналото са постоянно увеличавали дивидентите си. Този фонд предлага разнообразен портфейл от активи, включително обикновени акции, привилегировани акции и деривати, свързани с американски и чуждестранни ценни книжа на компании с различна пазарна капитализация.

На 30 юни 2023 г., INUTX има разходи от 1,06% и SEC доходност от 2,30%. Фондът е създаден на 1 август 1988 г. и изисква минимална инвестиция от $2000.7.

4. Фонд за растеж на дивиденти Vanguard (VDIGX)

Фондът Vanguard Dividend Growth Fund инвестира предимно в диверсифицирано портфолио от  американски и глобални компании с голяма капитализация  (и понякога  със средна капитализация ), които са подценени спрямо пазара и имат потенциал за редовно изплащане на дивиденти. Изследването на фонда се опитва да идентифицира компании, които имат висок потенциал за растеж на печалбите, водещ до повече приходи, както и желанието на ръководството на компанията да увеличи изплащането на дивиденти.8

На 31 юли 2023 г., VDIGX има разходи в размер на 0,30% и доходност от SEC от 1,58%. Фондът беше създаден на 15 май 1992 г. и изисква минимална инвестиция от $3000.8.

Всяки фонд, който инвестира в акции, облигации или други ценни книжа, може да постигне печалби или загуби поради колебанията в цените на собствеността. Въпреки че печалбите от пазара могат да допринесат за увеличаване на капиталовите печалби, освен доходността от SEC, съществува и риск от пазарни загуби. Тези загуби могат да бъдат толкова сериозни, че не само доходността на SEC може да бъде застрашена, но и да се загуби първоначалната инвестиция.

5. T. Rowe Price Фонд за растеж на дивиденти (PRDGX)

Според принципа, че увеличаването на дивидентите за определен период е положителен показател за финансовото здраве и растеж на компанията, фондът T. Rowe Price Dividend Growth Fund се фокусира върху инвестиции в акции на големи компании, включително и някои средни компании. Целта на фонда е да намери компании, които имат доказан опит в плащането на дивиденти и/или които се очаква да увеличат дивидентите си в бъдеще.

PRDGX съдържа предимно акции на големи американски компании, които изплащат тримесечни дивиденти. Той има съотношение на разходите от 0,64%. Датата на създаване на фонда е 30 декември 1992 г. и има изискване за минимална първоначална инвестиция от $2500.9

6. Федеративен фонд за дивиденти със стратегическа стойност (SVAAX)

За инвеститори, които не са доволни от тримесечните дивиденти, Фондът за дивиденти със стратегическа стойност от Federated Hermes предлага месечни дивиденти. Инвестиционната стратегия на фонда включва генериране на приходи и дългосрочно увеличение на капитала чрез фокусиране върху акции с по-високи дивиденти, отколкото тези на по-широкия пазар на акции. Фондът също така търси компании с потенциал за растеж на дивидентите и фондът се сравнява предимно с индекса Dow Jones US Select Dividend Index.10

Сваакс е инвестиционен фонд, който основно включва акции на големи американски компании, както и някои чуждестранни ценни книжа. Неговите нетни разходи са 1,06%, а доходността му според SEC е 3,77%, към 30 юни 2023 година. Фондът е създаден на 30 март 2005 година и изисква минимална първоначална инвестиция от $1500.111210.

7. Акции на инвеститори на Vanguard Equity Income Fund (VEIPX)

Фондът Vanguard Equity Income Fund Investor Shares се фокусира основно върху утвърдени компании в САЩ, които редовно плащат дивиденти. Притежанията на фонда обикновено са компании с бавен растеж, но с висока доходност. В резултат на това печалбите от цената на акциите може да са ограничени в сравнение с други фондове.13

VEIPX изплаща редовни тримесечни дивиденти и има начална дата на 21 март 1988 г. Фондът има съотношение на разходите от 0,28% и доходност от SEC от 2,62% към 31 юли 2023 г. Фондът изисква минимална инвестиция от $3000.13

8. Neuberger Berman Equity Income Fund (NBHAX)

Фондът Neuberger Berman Equity Income се стреми да печели приходи от дивиденти и увеличение на капитала, като инвестира в акции с високи дивиденти, които включват обикновени акции, комунални услуги, инвестиционни  тръстове за недвижими имоти (REITs) ,  конвертируеми привилегировани акции , конвертируеми ценни книжа като облигации и деривати инструменти като кол и пут опции .14

Датата на създаване на фонда е 9 юни 2008 г. Той има минимално изискване за първоначална инвестиция от $1000.1415Изплаща дивиденти с доходност от SEC от 2,22%, към 30 юни 2023 г. и има съотношение на разходите от 0,71%.14

Добра инвестиционна идея ли са взаимните фондове, изплащащи дивиденти?

Взаимните фондове, изплащащи дивиденти, дават шанс на инвеститорите да вложат парите си в инвестиционен инструмент, който има тенденция да се представя добре. Те са склонни да предлагат голяма възвръщаемост и ниска волатилност, като същевременно позволяват на инвеститорите да диверсифицират своите притежания. Компаниите, изплащащи дивиденти, които съставляват портфейл от взаимни фондове, осигуряват на инвеститорите постоянен поток от приходи и увеличение на капитала. Но има такси и минимални първоначални инвестиции, които инвеститорите трябва да следят, преди да закупят акции.

Какво е DRIP?

DRIP е инвестиционен план. Известен като план за реинвестиране на дивиденти, той позволява на хората, които получават дивиденти, да ги използват за закупуване на повече акции в компанията. Това позволява инвестицията на инвеститора в компанията да нараства с времето.

Как работят дивидентите?

Дивидентът е разпределение, направено от компания на нейните акционери – обикновено обикновени акционери. Той представлява част от печалбата на компанията. Дивидентите се разпределят редовно. Най-често се изплащат на тримесечие, месечно или годишно. Получателите могат да вземат дивиденти като пари в брой или могат да ги реинвестират обратно в компанията. Не всички компании изплащат дивидент на своите акционери. Всъщност те обикновено се предлагат от по-утвърдени корпорации.

Долния ред

Плащанията на дивиденти на компанията обикновено се изплащат от неразпределената печалба на компанията , която представлява спестената печалба от предходни години. Въпреки това компаниите може да са по-добре да реинвестират парите от дивиденти обратно в бизнеса, което води до по-високи приходи и поскъпване на цените на техните акции.

Освен това плащанията на дивиденти ограничават печалбите от реинвестиции поради комбиниране . Инвеститорите, които търсят редовен доход от дивиденти, трябва да претеглят както ползите, така и ограниченията на приходите от дивиденти, преди да инвестират във взаимни фондове с високи дивиденти.