ETF-тата стават все по-популярни като инвестиционен инструмент, който комбинира предимствата на акциите и взаимните фондове. Той предлага комбинирана инвестиционна структура, която се надява да избегне някои от нежеланите аспекти. Въпреки това, има някои недостатъци, тъй като нито едно инвестиционно средство не е идеално за всеки.

Предимства на ETF

ETF-ът е един вид търгуема ценна книга, която се котира на борсата. Тя представлява съвкупност от различни активи като акции, облигации, стоки и други, които са свързани с определен бенчмарк. Някои от основните предимства на ETF пред взаимните фондове включват следното:

  • Инвестиране, благоприятно за данъците – За разлика от взаимните фондове, ETF са много данъчно ефективни. Взаимните фондове обикновено имат изплащане на капиталова печалба в края на годината, поради обратно изкупуване през цялата година; ETF свеждат до минимум капиталовите печалби, като извършват подобни обмени на акции, като по този начин предпазват фонда от необходимост да продава акции, за да посрещне обратно изкупуване. Следователно то не се третира като облагаемо събитие.1
  • Без минимални инвестиции — Няколко взаимни фонда имат минимални инвестиционни изисквания от $2500, $3000 или дори $5000. ETF, от друга страна, могат да бъдат закупени само за една акция.
  • Алтернатива с по-ниска цена — средният взаимен фонд все още има вътрешни разходи доста над 1%, докато повечето ETF ще имат коефициент на вътрешни разходи обикновено между 0,30-0,95%. Освен това ETF не начисляват такси 12b-1 (такси за реклама) или такси за продажби, както много взаимни фондове.2
  • Повече контрол върху търговията — Взаимните фондове се търгуват веднъж на ден на цената на NAV при затваряне. ETF търгуват на борса през целия търговски ден, точно като акции.2Това ви позволява по-голям контрол върху цените за покупка/продажба и възможността да задавате функции за защита, като лимити за стоп-загуба на вашите инвестиции.

Недостатъци на ETF

Разбира се, нито едно инвестиционно средство не е идеално за всички, включително и ETF-ите. Някои ETF-и могат да бъдат прекалено концентрирани, активно търгуваните ETF-и може да бъдат скъпи, също така ETF-ите могат да допринесат за нестабилността на пазара и много от тях се основават на недоказани модели.

Примери за широко търгувани ETF

  • SPDR S&P 500: Най-широко известният ETF, SPDR S&P 500 проследява индекса S&P 5003S&P Global. “ S&P 500. „
  • iShares Russell 2000: Проследява индекса на Russell 2000 с малка капитализация4
  • Invesco QQQ: Следи Nasdaq 1005
  • SPDR Dow Jones Industrial Average: Проследява Dow Jones Industrial Average, който включва 30 различни акции6

В допълнение към данъчната ефективност и по-ниските разходи, предимствата на ETF пред взаимните фондове са:

ETF се управляват предимно по пасивен начин по отношение на инвестиционната стратегия и отклонението в стиловете. Това означава, че инвестициите са насочени към следване на индекс, като например S&P 500. Способността на управителя да се „отклони“ от индекса е много ограничена и трудна.

Обикновено взаимните фондове се управляват активно, като портфейлният мениджър избира инвестициите. С течение на времето, това може да доведе до отклонение от първоначалната инвестиционна цел.

Прозрачност: ETF-ите са прозрачни, защото проследяват конкретен индекс и ценните книжа, които притежават, са ясно видими. Взаимните фондове, от друга страна, купуват и продават ценни книжа по различни времена и в различни суми, което означава, че притежанията им и процентът на тяхното притежание ще се променят с течение на времето. Взаимните фондове имат задължение да докладват за своите притежания само на тримесечие.