Дали сте се питали някога какво се случва с чорапите ви, когато ги слагате в сушилнята и после не ги виждате никога повече? Това е една необяснима загадка, която може да остане неразрешена завинаги. Много хора се чувстват по същия начин, когато изведнъж откриват, че балансът на тяхната брокерска сметка е рязко намалял. Къде отидоха тези пари? Но щастливо, парите, изгубени или печалбата от акции, не изчезват просто така. Прочетете, за да разберете какво се случва с тях.
КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ
- Когато една акция се срине и инвеститор загуби пари, парите не се преразпределят към някой друг.
- Спадовете в стойността на акаунта отразяват намаляващия интерес на инвеститорите и промяната в възприятието на инвеститорите за акциите.
- Това е така, защото цените на акциите се определят от търсенето и предлагането, водени от възприятието на инвеститорите за стойност и жизнеспособност.
- Докато не продадете акциите си, имате шанс да си възвърнете загубената стойност.
Изчезващи пари
За да разберем значението на парите и тяхното изчезване, трябва да сме осведомени, че независимо дали пазарът се повишава или понижава, цената на акциите се определя от съотношението между предлагането и търсенето. Тези колебания в цените на акциите са ключови, тъй като определят дали ще печелите или загубите пари при тяхната покупко-продажба.
Сделки за покупка и продажба
Ако закупите акция за $10 и я продадете само за $5, ще претърпите загуба от $5 на акцията. Може да се мисли, че тези пари отиват при някой друг, но това не е напълно верно. Те не отиват при лицето, което купува акциите от вас.
Например, предположете, че сте планирали да закупите акции на стойност $15, но преди да го направите, цената на акциите пада до $10 на акция. Вместо да извършите покупката за $10 и да спечелите разликата от $5 в цената на акциите, вие ще получите акцията на текущата пазарна стойност от $10 на акция.
Може да си мислите, че сте спестили $5 в ума си, но на практика не сте реализирали печалбата от $5. Въпреки това, ако акциите по-късно се повишат от $10 на $15, ще имате нереализирана печалба от $5.
Същото се отнася и за случаите, когато притежавате акции и техните цени паднат, което ви принуждава да ги продадете със загуба. Човекът, който ги купува на по-ниската цена – цената, на която ги продадохте, не задължително печели от вашата загуба. Това е така, защото техните входни точки са по-ниски и трябва да изчакат акциите да се повишат над това ниво, преди да постигнат нереализирана (или реализирана) печалба.
Никой, включително компанията, която е издала акциите, не печели пари от намаляващата цена на вашите акции. Парите, които се отразяват от промените в цените на акциите, не се изчисляват и не се предоставят на някой инвеститор. Промените в цената са просто независим страничен продукт на търсенето и предлагането и съответните транзакции на инвеститорите.
Къси продажби
Късите продажби са, когато инвеститори търгуват с брокери, за да продадат акции на по-висока цена от очакваната, с надеждата, че цената ще падне.
Когато цената на акциите спадне, късият продавач реализира печалба, като закупува акциите на по-ниска цена и затваря позицията си. Брокерът урежда нетната разлика между продажната и купуваната цена.
Въпреки че късите продавачи печелят от падащите цени, те не вземат пари от вас, особено когато изгубите от продажба на акции. Вместо това те извършват независими сделки и имат равни възможности да загубят или да сгрешат, както и инвеститорите, които държат дълги позиции.
Иначе казано, кратките продажби са изгодни за продавачите при падането на цените, но това е отделна сделка от инвеститорите, които са закупили акции и претърпяват загуби, когато цената намалява.
Така че остава въпросът: къде отидоха парите?
Неявна и явна стойност
Най-простият отговор на този въпрос е, че акциите изчезнаха във въздуха поради намаляването на търсенето и негативните възприятия на инвеститорите, които доведоха до намаляване на цената и продажба на акциите.
Но тази способност на парите да се разтварят в неизвестното демонстрира сложната и донякъде противоречива природа на парите. Да, парите са закачка – едновременно нематериални, флиртуващи с нашите мечти и фантазии, и конкретни, нещото, с което си изкарваме насъщния хляб.
По-точно, тази двойственост на парите представлява двете части, които съставляват пазарната стойност на акциите : имплицитната и експлицитната стойност.
Неявна стойност
Стойността може да се създаде или премахне от имплицитната стойност на акцията, която се определя от личните възприятия и изследванията на инвеститори и анализатори.
За пример, компания в сферата на фармацевтиката, притежаваща патент за лекарство срещу рак, може да има значително по-голяма неявна стойност спрямо местния магазин на ъгъла.
Имплицитната стойност на акциите се определя на базата на прогнозите за приходи и печалби, които са въз основа на възприятията и очакванията на инвеститорите.
Когато имплицитната стойност се промени, като се генерира от абстрактни концепции като вяра и емоция, това води до промяна в цената на акциите. Намаляването на имплицитната стойност означава, че собствениците на акции претърпяват загуба от стойност, тъй като тяхното активност вече струва по-малко от първоначалната цена. Никой обаче не е задължително да получи парите, те просто изчезват поради възприятието на инвеститорите.
Изрична стойност
Сега, след като разгледахме горната донякъде нереална характеристика на парите, не можем да пренебрегнем факта, че парите също представляват явна стойност, която е конкретната стойност на една компания.
Наричана счетоводна стойност (или балансова стойност ), явната стойност се изчислява чрез сумиране на всички активи и изваждане на пасиви . И така, това представлява сумата пари, която би останала, ако една компания продаде всичките си активи по справедлива пазарна стойност и след това изплати всички пасиви, като сметки и дългове.
Ако няма изрична стойност, компанията не може да има имплицитна стойност. Инвеститорите оценяват финансовото здраве и представяне на компанията въз основа на нейната изрична стойност. Явната стойност е това, което определя силата зад имплицитната стойност на акциите.
Дори ако вашият брокерски акаунт претърпи загуба на стойност, вие имате шанс да си възвърнете и дори да надхвърлите загубата, когато цената на акциите се възстанови – стига да не продадете акциите си.
Разкрит трик с изчезването
Ако предположим, че Cisco Systems Inc. (CSCO) има 5,81 милиарда акции в обращение, това означава, че ако цената на акциите спадне с 1 долар, ще настъпи загуба, която е по-голяма от 5,81 милиарда долара (имплицитна стойност).
Поради факта, че Cisco разполага с голяма сума пари в активи и постига печалби, ние осъзнаваме, че промяната не се случва директно, което прави ироничната идея за парите да изчезнат във въздуха още по-реална.
Основно, това, което се случва, е, че инвеститорите, анализаторите и пазарните професионалисти заявяват, че своите прогнози за компанията са по-скромни. Поради тази причина, инвеститорите не са готови да заплатят толкова много за акциите, колкото преди. Когато интересът към определена акция намалява от страна на инвеститорите, търсенето на акцията намалява и съответно намалява и цената й.
Явното движи имплицитното
Така че, вярата и очакванията могат да се превърнат в студени пари, но само ако компанията е в състояние да създаде нещо полезно и необходимо за хората и бизнеса. Това се основава на реално движещо възприятие. Колкото по-добра е компанията в създаването на продукт или услуга, за които има търсене, толкова по-големи ще бъдат печалбите й и толкова повече доверие ще имат инвеститорите в нея.
Трябва ли да продам акции, ако паднат?
Ако финансовите показатели на компанията, чиито акции притежавате (или имате нужда от парите), не са фундаментално нередни, може да бъде разумно да изчакате и видите дали цената на акциите ще се възстанови, преди да решите да ги продадете. Важно е да избягвате паническите продажби.
Губите ли пари, когато акциите падат?
Когато фондовият пазар се понижи, стойността на вашата инвестиция в акции също може да намалее. Въпреки това, ако не сте продали акциите си, тази стойност може да се възстанови, когато пазарът се обърне и започне да се повишава. Така че, въпреки временната загуба на стойност, има възможност за възстановяване.
Какво представляват нереализираните печалби и загуби?
Нереализираната печалба се отнася до увеличението на стойността на актив, който инвеститорът притежава, докато нереализираната загуба се отнася до намаляването на стойността му. Тези печалби и загуби се реализират при продажбата на актива от страна на инвеститора и не могат да бъдат променени. В същото време, нереализираните печалби и загуби могат да се променят, докато инвеститорът продължава да притежава актива.
Долния ред
Инвеститорите, участващи в бичия пазар, могат да печелят пари, тъй като има положително възприятие за способността на пазара да продължи да произвежда и създава неща. Това възприятие е основано на доказателства, че се създават или ще бъдат създадени нови възможности.
Разбира се, в точно обратната посока може да се случи на фондовия пазар. Изразено по-просто, фондовият пазар може да се види като голямо средство за създаване и унищожаване на богатство. Никой наистина не знае защо чорапите, които отиват в сушилнята, никога не излизат, но следващия път, когато се чудите откъде идва или отива цената на акциите, поне може да го припишете на възприятието на инвеститорите.