Какво представлява борсово търгуван фонд (ETF)?

ETF (борсово търгуван фонд) е вид инвестиционна сигурност, която функционира подобно на взаимен фонд. В общия случай, ETF следва определен индекс, сектор, стока или други активи, но в сравнение с взаимните фондове, те могат да бъдат купувани или продавани на фондовата борса като обикновени акции. ETF-овете могат да бъдат структурирани така, че да проследяват както цената на единична стока, така и голяма и разнообразна колекция от ценни книжа. Дори могат да бъдат структурирани, за да следват конкретни инвестиционни стратегии.

Първият ETF беше SPDR S&P 500 ETF ( SPY ), който проследява индекса S&P 500 и който остава активно търгуван ETF днес.

КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ

  • Борсово търгуван фонд (ETF) е кошница от ценни книжа, която се търгува на борса точно като акции.
  • Цените на акциите на ETF варират през целия ден, докато ETF се купува и продава; това е различно от взаимните фондове, които търгуват само веднъж на ден след затваряне на пазара.1
  • ETF могат да съдържат всички видове инвестиции, включително акции, стоки или облигации; някои предлагат дялове само в САЩ, докато други са международни.
  • ETF предлагат ниски съотношения на разходите и по-малко брокерски комисионни, отколкото купуването на акциите поотделно.
Какво е ETF борсово търгуван фонд и плюсовете и минусите му
Инвестопедия / Зоуи Хансен

Разбиране на борсово търгуваните фондове (ETF)

ETF е борсово търгуван фонд, който се търгува на борсата като акции. Цената на акциите на ETF може да се променя през целия търговски ден, тъй като те се купуват и продават на пазара. В сравнение с взаимните фондове, които не се търгуват на борсата и търгуват само веднъж на ден след затваряне на пазарите, ETF са по-рентабилни и по-ликвидни.

Щракнете върху Игра, за да научите повече за ETF

ETF е фонд, който държи разнообразие от базови активи, вместо само един, както е случаят с акциите. Благодарение на наличието на множество активи, ETF се считат за популярен избор за диверсификация. Това означава, че в един ETF могат да бъдат включени различни видове инвестиции, включително акции, стоки, облигации или комбинация от тях.

ETF може да държи множество акции в различни индустрии или да бъде ограничен само до една конкретна индустрия или сектор. Някои фондове се съсредоточават само върху акции в САЩ, докато други имат глобална перспектива. Например, ETF, фокусирани върху банките, ще включват акции на различни банки в тази индустрия.

ETF е търгуваема ценна книга, която позволява лесно покупката и продажбата на акции през целия ден и може да се продава на кратко. В Съединените щати повечето ETF са отворени фондове и са регулирани от Закона за инвестиционните дружества от 1940 г., освен ако последващи правила не са променили регулаторните изисквания за тях. Отворените фондове не ограничават броя на инвеститорите, които могат да участват в продукта.

Видове ETF

Инвеститорите могат да избират от различни видове ETF, които предлагат възможности за генериране на приходи, спекулации, повишаване на цените, както и за хеджиране или частично компенсиране на риска в своя портфейл. Подробно описание на някои от наличните днес ETF е предоставено по-долу.

Пасивни и активни ETF

ETF-тата могат да бъдат класифицирани като пасивни или активно управлявани. Пасивните ETF-и се стремят да репликират представянето на по-широк индекс или диверсифициран индекс като S&P 500, или да се фокусират върху конкретен сектор или тенденция. Например, има осем ETF-а, които фокусират върху компании, занимаващи се с добив на злато, с изключение на обратни, с ливъридж и фондове с ниски активи под управление (AUM) към 18 февруари 2022 година.

Обикновено активно управляваните ETF не следват индекс на ценни книжа, а вместо това имат портфолио мениджъри, които вземат решения относно включването на ценни книжа в портфейла. Тези фондове предлагат предимства пред пасивните ETF, но обикновено са по-скъпи за инвеститорите. Ниже разглеждаме активно управляваните ETF.

Облигационни ETF

Облигационните ETF се използват за осигуряване на инвеститорите с редовен доход. Доходите, които инвеститорите получават, зависят от представянето на базовите облигации, включително държавни, корпоративни и общински облигации. В отличие от облигациите, които ги поддържат, облигационните ETF нямат дата на падеж. Те обикновено се търгуват с премия или отстъпка от реалната цена на облигацията.

Фондови ETF

ETF-фондовете за акции представляват кошница от акции, които се използват за проследяване на определена индустрия или сектор. Например, ETF на борсата може да проследява акции от автомобилната или чуждестранна индустрия. Целта е да се осигури диверсифицирано изложение към определена индустрия, включително компании с висок потенциал за растеж и нови участници. В сравнение с обикновените инвестиционни фондове, ETF-фондовете имат по-ниски такси и не включват физическо притежаване на ценни книжа.

Индустрия/Сектор ETF

ETF-овете, насочени към индустрии или сектори, са инвестиционни фондове, които се специализират в определен сектор или индустрия. Например, енергийният ETF ще включва компании, които работят в този сектор. Целта на секторните ETF-и е да се възползват от положителното представяне на тази индустрия, като проследяват представянето на компаниите, които работят в нея. Един пример е технологичният сектор, който привлича значителни инвестиции през последните години. В същото време, рисковете от нестабилното представяне на акциите са ограничени в ETF-ите, тъй като те не включват директна притежателска дял в ценни книжа. Индустриалните ETF-и се използват и за ротация между секторите по време на икономически цикли.

Стокови ETF

Както подсказва името им, стоковите ETF инвестират в суровини , включително суров петрол или злато. Стоковите ETF предоставят няколко предимства. Първо, те диверсифицират портфолио, което улеснява хеджирането на спадове.

Например стоковите ETF могат да осигурят възглавница по време на спад на фондовия пазар. Второ, притежаването на акции в стоков ETF е по-евтино от физическото притежаване на стоката. Това е така, защото първото не включва разходи за застраховка и съхранение.

Валутни ETF

ETF-овете, свързани с валути, са финансови инструменти, които следят представянето на валутни двойки, състоящи се от местни и чуждестранни валути. Те имат различни цели, като могат да се използват за спекулации с цените на валутите, основани на политическото и икономическото развитие на определена страна. Валутните ETF-ове се използват също за диверсификация на портфейли или за защита срещу нестабилността на валутните пазари от вносители и износители. Някои от тях могат да бъдат използвани и за хеджиране срещу заплахата от инфлация. В допълнение, съществува и опция за ETF, свързан с биткойн.

Обратни ETF

Когато пазарът спада, обратният ETF се увеличава с пропорционална сума. Инвеститорите трябва да знаят, че много обратни ETF са борсово търгувани облигации (ETN), а не истински ETF. ETN е облигация, но се търгува като акция и е обезпечена от емитент като банка. Не забравяйте да се консултирате с вашия брокер, за да определите дали ETN е подходящ за вашето портфолио.

ETF с ливъридж

ETF с ливъридж има за цел да увеличи възвръщаемостта на базовите инвестиции чрез умножаване на някои коефициенти (например 2× или 3×). Например, ако S&P 500 расте с 1%, S&P 500 ETF с ливъридж 2 пъти ще върне 2% (докато при падане на индекса с 1%, ETF ще загуби 2%). За да постигнат по-голяма възвръщаемост, тези продукти използват деривати като опции или фючърсни договори. Съществуват също и обратни ETF с ливъридж, които търсят обратно умножена възвръщаемост.

Как да закупите ETF

С множеството платформи, достъпни за търговците, инвестирането в ETF стана доста лесно. Следвайте стъпките, описани по-долу, за да започнете да инвестирате в ETF.

Намерете платформа за инвестиране

ETF-овете се предлагат на множество онлайн платформи за инвестиране, уебсайтове на пенсионни сметки и инвестиционни приложения като Admiral Markets. Голяма част от тези платформи предлагат безкомисионна търговия, което означава, че не е необходимо да плащате такси на доставчиците на платформата, за да купувате или продавате ETF-и.

Но фактът, че покупката или продажбата се извършват без комисионна такса, не означава, че доставчикът на ETF ще предостави достъп до своя продукт без свързаните с това разходи. Някои области, в които платформата може да се отличава от другите по своите услуги, са удобството, предлаганите услуги и разнообразието от продукти.

Например, мобилните приложения за инвестиране в смартфони предоставят възможност за закупуване на акции на ETF чрез натискане на бутон. Въпреки това, това не е приложимо за всички брокерски компании, тъй като някои от тях могат да изискват от инвеститорите представяне на документи или да наложат по-сложни условия. Въпреки това, някои добре познати брокерски компании предлагат обширно образователно съдържание, което помага на новите инвеститори да се запознаят и да проучат ETF.

Проучете сами ETF-ите

Втората и изключително важна стъпка при инвестирането в ETF е тяхното проучване. В настоящия пазар се предлага голямо разнообразие от ETF. Важно е да помните, че ETF не са сходни с отделни ценни книжа, като акции или облигации, по време на изследователския процес.

Ще трябва да обмислите цялата картина – по отношение на сектор или индустрия – когато се ангажирате с ETF. Ето някои въпроси, които може да искате да разгледате по време на процеса на изследване:

  • Каква е вашата времева рамка за инвестиране?
  • Инвестирате ли за доходи или за растеж?
  • Има ли конкретни сектори или финансови инструменти, които ви вълнуват?

Помислете за търговска стратегия

Ако сте нов инвеститор в ETF, е добро да осреднявате разходите си в долари или да разпределяте инвестиционните си разходи за определен период от време. Това е полезна търговска стратегия, тъй като изглажда възвръщаемостта за даден период и осигурява дисциплиниран подход към инвестирането, вместо да се основава на случаен или променлив подход.

In addition, it helps beginner investors learn more about the nuances of investing in ETFs. Once they become more comfortable with trading, investors can transition to more complex strategies such as swing trading and sector rotation.

Онлайн брокери срещу традиционните брокери

ETF търгуват както чрез онлайн брокери , така и чрез традиционни брокери-дилъри . Можете да видите някои от най-добрите брокери в индустрията за ETF със списъка на Investopedia с най -добрите брокери за ETF . Можете също така обикновено да закупите ETF във вашата пенсионна сметка. Една алтернатива на стандартните брокери е робо-съветник като Betterment и Wealthfront , които широко използват ETF в своите инвестиционни продукти.

Брокерската сметка позволява на инвеститорите да търгуват с дялове от ETF точно както биха търгували с дялове от акции. Практическите инвеститори могат да изберат традиционна брокерска сметка, докато инвеститорите, които искат да възприемат по-пасивен подход, могат да изберат робо-съветник. Робо-съветниците често включват ETF в своите портфейли, въпреки че изборът дали да се съсредоточат върху ETF или отделни акции може да не зависи от инвеститора.

Какво да търсите в ETF

След като създадат брокерска сметка, инвеститорите ще трябва да финансират тази сметка, преди да инвестират в ETF. Точните начини за финансиране на вашата брокерска сметка ще зависят от брокера. След като финансирате акаунта си, можете да търсите ETF и да купувате и продавате по същия начин, както бихте направили акции на акции. Един от най-добрите начини да стесните опциите си за ETF е да използвате инструмент за скрининг на ETF. Много брокери предлагат тези инструменти като начин за сортиране на хилядите предложения на ETF. Обикновено можете да търсите ETF според някои от следните критерии:

  • Обем : Обемът на търговия за определен период от време ви позволява да сравните популярността на различни фондове; колкото по-висок е обемът на търговията, толкова по-лесно може да бъде търгуването на този фонд.
  • Разходи : Колкото по-нисък е коефициентът на разходите, толкова по-малка част от инвестицията ви отива за административни разходи. Въпреки че може да е изкушаващо винаги да търсите фондове с най-ниските съотношения на разходите, понякога по-скъпите фондове (като активно управлявани ETF) имат достатъчно силна производителност, която повече от компенсира по-високите такси.
  • Ефективност : Въпреки че минали резултати не са индикация за бъдеща възвръщаемост, това все пак е често срещан показател за сравняване на ETF.
  • Притежания : Портфейлите на различни фондове често се включват и в инструментите за проверка, което позволява на клиентите да сравняват различните притежания на всяка възможна инвестиция в ETF.
  • Комисионни : Много ETF са без комисионни, което означава, че могат да се търгуват без никакви такси за завършване на сделката. Струва си обаче да проверите дали това е потенциален нарушител на сделката.

Примери за популярни ETF

По-долу са дадени примери за популярни ETF на пазара днес. Някои ETF проследяват индекс на акции, като по този начин създават широко портфолио, докато други са насочени към конкретни индустрии.

  • SPDR S&P 500 ( SPY ): „ Паякът  е най-старият оцелял и най-широко известен ETF, който проследява индекса S&P 500.
  • IShares Russell 2000 ( IWM ) проследява индекса Russell 2000 с малка капитализация.
  • Invesco QQQ ( QQQ ) („кубове“) проследява индекса Nasdaq 100, който обикновено съдържа технологични акции.
  • SPDR Dow Jones Industrial Average ( DIA ) („диаманти“) представлява 30-те акции на Dow Jones Industrial Average .
  • Секторните ETF проследяват отделни индустрии и сектори като петрол ( OIH ), енергетика ( XLE ), финансови услуги ( XLF ), тръстове за инвестиции в недвижими имоти ( IYR ) и биотехнологии ( BBH ).
  • Стоковите ETF представляват стокови пазари, включително злато ( GLD ), сребро ( SLV ), суров петрол ( USO ) и природен газ ( UNG ).
  • Държавните ETF проследяват основните фондови индекси в чужди държави, но те се търгуват в Съединените щати и са деноминирани в щатски долари. Примерите включват Китай ( MCHI ), Бразилия ( EWZ ), Япония ( EWJ ) и Израел ( EIS ). Други проследяват широка гама от чуждестранни пазари, като например такива, които проследяват нововъзникващи пазарни икономики ( EEM ) и развити пазарни икономики ( EFA ).

Предимства и недостатъци на ETF

ETF осигуряват по-ниски средни разходи, тъй като би било скъпо за инвеститора да закупи всички акции, държани в портфейла на ETF поотделно. Инвеститорите трябва да изпълнят само една транзакция за покупка и една транзакция за продажба, което води до по-малко брокерски комисионни, тъй като има само няколко сделки, извършвани от инвеститорите.

Брокерите обикновено начисляват комисионна за всяка сделка. Някои брокери дори предлагат търговия без комисионна на определени евтини ETF, намалявайки още повече разходите за инвеститорите.

Съотношението на разходите на ETF е цената за опериране и управление на фонда. ETF обикновено имат ниски разходи, защото проследяват индекс. Например, ако ETF проследява индекса S&P 500, той може да съдържа всички 500 акции от S&P, което го прави пасивно управляван фонд, който отнема по-малко време. Въпреки това, не всички ETF проследяват индекс по пасивен начин и следователно може да имат по-високо съотношение на разходите.

Професионалисти

  • Достъп до много акции в различни индустрии
  • Ниски коефициенти на разходи и по-малко брокерски комисионни
  • Управление на риска чрез диверсификация
  • Съществуват ETF, които се фокусират върху целеви индустрии

минуси

  • Активно управляваните ETF имат по-високи такси
  • Фокусираните върху една индустрия ETF ограничават диверсификацията
  • Липсата на ликвидност възпрепятства транзакциите

Активно управлявани ETF

Има и активно управлявани ETF, при които портфолио мениджърите са по-ангажирани в покупката и продажбата на акции на компании и промяната на притежанията във фонда. Обикновено по-активно управляваният фонд ще има по-високо съотношение на разходите от пасивно управляваните ETF.

За да сте сигурни, че един ETF си струва да бъде държан, важно е инвеститорите да определят как се управлява фондът, дали се управлява активно или пасивно, произтичащото съотношение на разходите и разходите спрямо нормата на възвръщаемост.

Специални съображения

ETF с индексирани акции

ETF с индексирани акции предоставя на инвеститорите диверсификация на индексен фонд, както и възможността да продават на късо, да купуват на марджин и да купуват само една акция, тъй като няма изисквания за минимален депозит. Въпреки това, не всички ETF са еднакво диверсифицирани. Някои може да съдържат силна концентрация в една индустрия или малка група от акции или активи, които са силно свързани помежду си.

Дивиденти и ETF

Въпреки че ETF предоставят на инвеститорите възможността да печелят, когато цените на акциите се покачват и падат, те също се възползват от компании, които плащат дивиденти. Дивидентите са част от печалбата, разпределена или изплатена от компаниите на инвеститорите за притежаване на техните акции. Акционерите на ETF имат право на част от печалбата, като спечелени лихви или изплатени дивиденти , и могат да получат остатъчна стойност, ако фондът бъде ликвидиран .

ETF и данъци

ETF е по-ефективен от данъчна гледна точка от взаимен фонд, тъй като повечето покупки и продажби се извършват чрез борса и спонсорът на ETF не трябва да изкупува обратно акции всеки път, когато инвеститор желае да продаде или издава нови акции всеки път, когато инвеститор желае да купи.

Обратното изкупуване на дялове от фонд може да предизвика данъчно задължение, така че листването на акциите на борса може да запази данъчните разходи по-ниски. В случай на взаимен фонд, всеки път, когато инвеститор продаде своите дялове, той ги продава обратно на фонда и поема данъчно задължение, което трябва да бъде платено от акционерите на фонда.

Влияние на пазара на ETF

Тъй като ETF стават все по-популярни сред инвеститорите, са създадени много нови фондове, което води до ниски обеми на търговия за някои от тях. Резултатът може да доведе до невъзможност на инвеститорите лесно да купуват и продават акции на ETF с малък обем.

Появиха се опасения относно влиянието на ETF върху пазара и дали търсенето на тези фондове може да надуе стойността на акциите и да създаде крехки балони. Някои ETF разчитат на портфейлни модели, които не са тествани при различни пазарни условия и могат да доведат до екстремни входящи и изходящи потоци от фондовете, което има отрицателно въздействие върху стабилността на пазара.

След финансовата криза ETF изиграха важна роля в внезапните сривове и нестабилността на пазара. Проблемите с ETF бяха значителни фактори за внезапните сривове и пазарните спадове през май 2010 г., август 2015 г. и февруари 2018 г.4

Създаване и обратно изкупуване на ETF

Доставката на акции на ETF се регулира чрез механизъм, известен като създаване и обратно изкупуване, който включва големи специализирани инвеститори, наречени  оторизирани участници (AP).

Създаване на ETF

Когато ETF иска да издаде допълнителни акции, AP купува дялове от акциите от индекса – като S&P 500, проследяван от фонда – и ги продава или обменя на ETF за нови акции на ETF на равна стойност. На свой ред AP продава акциите на ETF на пазара за печалба. Когато AP продава акции на спонсора на ETF в замяна на акции в ETF, блокът от акции, използван в транзакцията, се нарича единица за  създаване .

Създаване, когато акциите се търгуват с премия 

Представете си ETF, който инвестира в акциите на S&P 500 и има цена на акция от $101 при затваряне на пазара. Ако стойността на акциите, които притежава ETF, струва само $100 на база акция, тогава цената на фонда от $101 се търгува с премия спрямо нетната стойност на активите на фонда (NAV ) . NAV е счетоводен механизъм, който определя общата стойност на активите или акциите в ETF.

AP има стимул да върне цената на акциите на ETF обратно в равновесие с NAV на фонда. За да направи това, AP ще закупи акции от акциите, които ETF иска да държи в портфейла си от пазара и ще ги продаде на фонда в замяна на акции на ETF.

В този пример AP купува акции на открития пазар на стойност $100 на акция, но получава акции от ETF, които се търгуват на открития пазар за $101 на акция. Този процес се нарича създаване и увеличава броя на акциите на ETF на пазара. Ако всичко останало остане същото, тогава увеличаването на броя на наличните акции на пазара ще намали цената на ETF и ще приведе акциите в съответствие с NAV на фонда.

Обратно изкупуване на ETF

Обратно, AP също купува акции на ETF на открития пазар. След това AP продава тези акции обратно на спонсора на ETF в замяна на отделни акции, които AP може да продаде на открития пазар. В резултат на това броят на акциите на ETF се намалява чрез процеса, наречен обратно изкупуване .

Размерът на дейността по обратно изкупуване и създаване е функция на търсенето на пазара и дали ETF търгува с отстъпка или премия спрямо стойността на активите на фонда.

Обратно изкупуване, когато акциите се търгуват с отстъпка

Представете си ETF, който държи акциите в индекса с малка капитализация Russell 2000 и в момента се търгува за $99 на акция. Ако стойността на акциите, които ETF държи във фонда, е $100 на акция, тогава ETF търгува с отстъпка от своята NAV.

За да върне цената на акциите на ETF обратно към неговата NAV, AP ще купи акции на ETF на открития пазар и ще ги продаде обратно на ETF в замяна на акции от основния портфейл от акции. В този пример AP е в състояние да купи собственост върху акции на стойност $100 в замяна на акции на ETF, които е закупил за $99. Този процес се нарича обратно изкупуване и намалява предлагането на акции на ETF на пазара. Когато предлагането на акции на ETF намалее, цената трябва да се повиши и да се доближи до неговата NAV.

ETFs срещу взаимни фондове срещу акции

Сравняването на функции за ETF, взаимни фондове и акции може да бъде предизвикателство в свят на непрекъснато променящи се брокерски такси и политики. Повечето акции, ETF и взаимни фондове могат да се купуват и продават без комисионна. Фондовете и ETF се различават от акциите поради таксите за управление, които повечето от тях носят, въпреки че тенденцията им е да намаляват от много години.1Като цяло ETF са склонни да имат по-ниски средни такси от взаимните фондове.5Ето сравнение на други прилики и разлики.

 Борсово търгувани фондовеВзаимни фондовеЗапаси
Борсово търгуваните фондове (ETF) са вид индексни фондове, които проследяват кошница от ценни книжа.Взаимните фондове са обединени инвестиции в облигации, ценни книжа и други инструменти, които осигуряват възвръщаемост.Акциите са ценни книжа, които осигуряват възвръщаемост въз основа на резултатите.
Цените на ETF могат да се търгуват с премия или със загуба спрямо нетната стойност на активите (NAV) на фонда.Цените на взаимните фондове се търгуват на нетната стойност на активите на целия фонд.Възвръщаемостта на акциите се основава на действителното им представяне на пазарите.
ETF се търгуват на пазарите през обичайните часове, точно както акциите.Взаимните фондове могат да бъдат осребрени само в края на деня за търговия.Акциите се търгуват през обичайните пазарни часове.
Някои ETF могат да бъдат закупени без комисионна и са по-евтини от взаимните фондове, тъй като не начисляват маркетингови такси.Някои взаимни фондове не начисляват такси за натоварване, но повечето са по-скъпи от ETF, защото начисляват административни и маркетингови такси.Акциите могат да бъдат закупени без комисионна на някои платформи и обикновено нямат такси, свързани с тях след покупката.
ETF не включват действително притежаване на ценни книжа.Взаимните фондове притежават ценните книжа в своята кошница.Акциите включват физическа собственост върху ценната книга.
ETF диверсифицират риска, като проследяват различни компании в даден сектор или индустрия в един фонд.Взаимните фондове диверсифицират риска чрез създаване на портфейл, който обхваща множество класове активи и инструменти за сигурност.Рискът е концентриран в представянето на акцията.
Търговията с ETF се извършва в натура, което означава, че те не могат да бъдат изкупени за пари.Акциите на взаимния фонд могат да бъдат изкупени срещу пари по нетната стойност на активите на фонда за този ден.Акциите се купуват и продават в брой.
Тъй като борсите на акции на ETF се третират като разпределения в натура, ETF са най-ефективните от данъчна гледна точка сред трите вида финансови инструменти.Взаимните фондове предлагат данъчни облекчения, когато връщат капитал или включват определени видове освободени от данъци облигации в своя портфейл.Акциите се облагат или с обикновени ставки за данък върху дохода, или с ставки на капиталовите печалби.

Оценяване на ETF

Пространството на ETF се разрасна с огромни темпове през последните години, достигайки $4 трилиона инвестирани активи до 2019 г.6Драматичното увеличение на опциите, достъпни за инвеститорите в ETF, усложни процеса на оценка кои фондове може да са най-добри за вас. По-долу са дадени няколко съображения, които може да искате да имате предвид, когато сравнявате ETF.

Разноски

Съотношението на разходите на ETF отразява колко ще платите за дейността и управлението на фонда. Въпреки че пасивните фондове са склонни да имат по-ниски съотношения на разходите от активно управляваните ETF, все още има широк диапазон от съотношения на разходите дори в тези категории. Сравняването на съотношенията на разходите е ключово съображение в общия инвестиционен потенциал на ETF.

Диверсификация

Почти всички ETF предоставят ползи за диверсификация по отношение на покупката на индивидуални акции. Все пак някои ETF са силно концентрирани – или в броя на различните ценни книжа, които притежават, или в теглото на тези ценни книжа. Фонд, който концентрира половината от активите си в две или три позиции, може да предложи по-малко диверсификация от фонд с по-малко общи елементи на портфейла, но по-широко разпределение на активите, например.

Ликвидност

ETF с много нисък AUM или ниски дневни средни стойности за търговия са склонни да поемат по-високи разходи за търговия поради ликвидни бариери. Това е важен фактор, който трябва да имате предвид, когато сравнявате фондове, които иначе може да са сходни по стратегия или съдържание на портфейла.

Закупуване на ETF в Обединеното кралство

Пазарът на ETF в Обединеното кралство е един от най-големите и най-разнообразни в Европа, с повече от 2000 ETF, регистрирани на Лондонската фондова борса (LSE), които предлагат експозиция към различни класове активи и пазари, включително акции, фиксиран доход, стоки, валути, реални имоти и алтернативни инвестиции7

Едно от основните предимства на закупуването на ETF в Обединеното кралство е, че те отговарят на условията за включване в индивидуални спестовни сметки (ISAs), които са данъчно ефективни спестовни средства, които позволяват на инвеститорите да инвестират до £20 000 годишно, без да плащат никакъв доход или капитал печели данък върху техните декларации.8Друго предимство е, че ETF не привличат гербов налог, който е данък, наложен върху сделки с обикновени акции в Обединеното кралство.9

Като инвеститор от Обединеното кралство можете да купувате акции в регистрирани в САЩ компании от Обединеното кралство, но поради местни и европейски разпоредби не ви е позволено да купувате борсово търгувани фондове (ETF) в Обединеното кралство.10Но има базирани в Обединеното кралство ETF, които проследяват пазарите в САЩ, стига да имат псевдонима „UCITS“ в името. Това означава, че фондът е напълно регулиран в Обединеното кралство и има право да проследява инвестициите в САЩ.

За широка експозиция към акции на Обединеното кралство има няколко UCITS ETF, които проследяват индекса FTSE 100 , който се състои от 100-те най-големи публично регистрирани компании в Обединеното кралство. HSBC FTSE UCITS ETF, например, е регистриран на Лондонската фондова борса и се търгува под символа HUKX. ETF има текуща такса от 0,07% и дивидентна доходност от 3,52% към 2023 г.11Налични са и други ETF, които проследяват индекса FTSE All-Share, който проследява всички базирани в Обединеното кралство компании, допуснати до основния пазар на Лондонската фондова борса, и индекса MSCI UK, който проследява представянето на пазара на акции със средна и голяма капитализация в Обединеното кралство. 

Какъв беше първият борсово търгуван фонд (ETF)?

Първият борсово търгуван фонд (ETF) често се приписва на SPDR S&P 500 ETF (SPY), стартиран от State Street Global Advisors на 22 януари 1993 г. Въпреки това имаше някои предшественици на SPY, по-специално ценни книжа, наречени Index Participation Единици, регистрирани на фондовата борса в Торонто (TSX), които проследяват индекса Toronto 35, който се появи през 1990 г.

Как ETF е различен от индексен фонд?

Индексният фонд обикновено се отнася до взаимен фонд, който проследява индекс. Индексният ETF е конструиран почти по същия начин и ще държи акциите на индекс, като го проследява. Въпреки това, разликата между индексен фонд и ETF е, че ETF обикновено е по-рентабилен и ликвиден от индексния взаимен фонд. Можете също така да закупите ETF директно на фондова борса през целия ден, докато взаимен фонд търгува чрез брокер само в края на всеки търговски ден.

Как работят ETF?

Доставчик на ETF създава ETF въз основа на определена методология и продава дялове от този фонд на инвеститори. Доставчикът купува и продава съставните ценни книжа на портфейла на ETF. Въпреки че инвеститорите не притежават основните активи, те все още могат да отговарят на условията за изплащане на дивиденти, реинвестиции и други предимства.

Какво е ETF сметка?

В повечето случаи не е необходимо да създавате специална сметка за инвестиране в ETF. Едно от основните предимства на ETF е, че те са по-ликвидни , защото могат да се търгуват през целия ден и с гъвкавостта на акциите. Поради тази причина обикновено е възможно да се инвестира в ETF с основна брокерска сметка.

Какво струва един ETF?

ETF имат административни и режийни разходи, които обикновено се покриват от инвеститорите. Тези разходи са известни като „съотношение на разходите“ и обикновено представляват малък процент от инвестицията. Ръстът на ETF индустрията като цяло доведе до по-ниски съотношения на разходите, което направи ETF сред най-достъпните инвестиционни инструменти. Все пак може да има широк диапазон от съотношения на разходите в зависимост от вида на ETF и неговата инвестиционна стратегия.

В заключение

Борсово търгуваните фондове или ETF представляват рентабилен начин за получаване на експозиция към широк набор от ценни книжа с ограничен бюджет. Вместо да купува отделни акции, инвеститорът може просто да закупи акции на фонд, който е насочен към представително напречно сечение на по-широкия пазар. Има обаче някои допълнителни разходи, които трябва да имате предвид, когато инвестирате в ETF.