Понятията „пари“ и „валута“ се използват често като синоними, но някои теории предполагат, че те не са същото. Според тези теории, парите са нематериално понятие, докато валутата е физическото или осезаемо проявление на идеята за парите.
Според тази теория парите не могат да бъдат допрени или усетени. Валутата представлява монети, банкноти, предмети или физически символи, които се използват като средство за разменяне. Основната форма на парите е числата, докато основната форма на валутата са хартиените банкноти, монетите или пластмасовите карти, като кредитни или дебитни карти. Въпреки че разграничението между пари и валута е важно в някои ситуации, за целите на тази статия термините се използват взаимозаменяемо.
КЛЮЧОВИ ИЗВОДИ
- Парите са средство за размяна с призната стойност, която е приета, за да улесни хората да търгуват продукти и услуги помежду си.
- Историята на парите кръстосва света, тъй като различни култури признават необходимостта от опростяване на търговията чрез въвеждане на един преносим знак за стойност в процеса.
- Хората са разменяли преди светът да започне да използва пари.
- Най-старото известно място за сечене на монети в света се намираше в Китай, който започна да сече монети с лопата някъде около 640 г. пр.н.е.
- Оттогава светът прие банкнотите и премина към цифрови форми на плащане, включително виртуални валути.
Разбиране на историята на парите
Какво са парите?
Независимо от формата, в който се представят – като монети от метал, хартиени банкноти или електронни кодове, парите не винаги носят истинска стойност. Техният реален обем не е от значение, защото те се оценяват спрямо това, колко хора ги приемат като средство за обмен, мерна единица и способност да запазят богатството. Според оценките, световното богатство в края на 2022 г. е около 463,6 трилиона долара.
Не винаги парите имат една и съща стойност, независимо от това дали са метални монети, хартиени банкноти или електронни кодове. С глобалното богатство, което се оценява на около 463,6 трилиона долара към края на 2022 година, стойността на парите зависи от това колко хора ги приемат като средство за размяна, мерна единица и начин за запазване на богатството. Парите позволяват на хората да търгуват косвено със стоки и услуги, като съобщават цената на стоките и предоставят начин за съхранение на богатството. Те са ценни като разчетна единица – социално приет стандарт за оценка и плащане. Въпреки това, както използването, така и формата на парите са претърпяли еволюция през историята.
От бартер към валута
За последните 5000 години, парите са играли роля в човешката история, използвайки различни форми. Преди това период, историците се съгласяват, че вероятно е имало система на бартер, която представлява директна размяна на стоки и услуги.
На пример, един фермер може да обменя бушел пшеница с един обущар за чифт обувки. Тези споразумения обаче отнемат време. В случай че искате да обмените брадва като част от споразумение, в което другата страна трябва да убие вълнест мамут, ще трябва да намерите някой, който счита, че тази сделка е справедлива търговия, и да се сблъскате с 12-футовите бивни на мамута. Ако това не сработи, ще трябва да промените условията на сделката, докато някой не се съгласи с тях.
През вековете, видът на валутата се развива бавно. Той включва лесно търгувани предмети като животински кожи, сол и оръжия. Въпреки че стойността на тези артикули се преговаряше в много случаи, те се използваха като средство за размяна. Тази система на търговия се разпространи по целия свят и все още съществува в някои части на земното кълбо.
Едно от най-забележителните постижения на въвеждането на парите беше засилването на бързината, с която може да се извършва бизнес, независимо дали това включва убиването на мамути или изграждането на паметници.
През август 2021 година китайски археолози от Държавния университет на Джънджоу обявиха откриването на най-старото известно място за сечене на монети със сигурна дата в Гуанджуан в провинция Хенан, Китай. Това монетно дворище е съоръжение, което се използва за създаване на валута. Около 640 година пр. н.е. това съоръжение започва да сече лопатови монети, които са една от първите стандартизирани форми на метални монети.
Милиони монети се движат в Съединените щати. В монетния двор на Филаделфия се секат до 47,250 монети на минута, докато в монетния двор на Денвър се произвеждат до 40,500 монети на минута.
Изсечена е първата официална валута
През шестия век пр.н.е., гръцкият поет Ксенофан, цитиран от историка Херодот, приписва изобретяването на металните монети на лидийците. През 600 г. пр.н.е., кралят на Лидия Алиат сече лидийския статер, считан за първата официална валута.
Монетите са изработени от електрум, което е смес от сребро и злато, съществуваща природно. Те са отпечатани с изображения, които се използват като стойности. В Сардис, около 600 година пр.н.е., глинен съд може да бъде закупен с две сови и една змия.
Валутата на Лидия допринесе за развитието на вътрешната и външна търговия на страната, което я превърна в една от най-богатите империи в Мала Азия. Днес, когато някой казва „богат като Крез“, те имат предвид последния цар на Лидия, който е въвел първата златна монета.
Преход към хартиена валута
През 1260 година, династията Юан в Китай премина от използването на монети към хартиени пари. По времето, когато Марко Поло, венециански търговец, изследовател и писател, пътувал из Азия по Пътя на коприната, той посети Китай през около 1271 година. Императорът на Китай се справял добре както с предлагането на пари, така и с различните им стойности. Фактически, на мястото, където съвременните американски банкноти имат надписа „In God We Trust“ (В Бог вярваме), по това време китайският надпис предупреждавал: „Тези, които фалшифицират, ще бъдат обезглавени“.
До 16-ти век, в някои части от Европа, металните монети бяха единствената форма на валута. Обаче, с колониалните завоевания на нови територии от страна на европейските нации, бяха осигурени нови източници на благородни метали и това позволи продължаването на по-голямата производствена мощност на монетите.
Но банките в крайна сметка започнаха да използват хартиени банкноти за вложителите и кредитополучателите, които да носят със себе си вместо метални монети. Тези банкноти можеха да бъдат занесени в банката по всяко време и обменени срещу номиналната им стойност в метални, обикновено сребърни или златни монети. Тези книжни пари могат да се използват за закупуване на стоки и услуги. По този начин тя функционираше подобно на валутата днес в съвременния свят. Но той е издаден от банки и частни институции, а не от правителството, което сега е отговорно за издаването на валута в повечето страни.13
Първата хартиена валута, емитирана от европейските правителства, всъщност е емитирана от техните колониални правителства в Северна Америка. Тъй като доставките между Европа и северноамериканските колонии отнемаха много време, колониите често оставаха без пари. Вместо да се върнат към бартерна система, колониалните правителства издадоха IOU , които се търгуваха като валута. Първият случай беше в Канада (тогава френска колония) през 1685 г., когато на войници бяха издадени карти за игра, деноминирани и подписани от губернатора, за да се използват като пари вместо монети от Франция.14
Златният стандарт е създаден през 1870 г. Съгласно това правило печатането на валута беше разрешено въз основа на количеството злато, което дадена страна имаше в своите резерви.15
Появата на валутните войни
Превръщането към бумажни пари в Европа допринесе за увеличаване на обема на международната търговия, която можеше да се осъществи. Банките и елитните класи започнаха да закупуват валути от други държави и създадоха първия валутен пазар. Стабилността на определена монархия или правителство оказа влияние върху стойността на валутата на дадена страна и по този начин върху нейната способност да участва на все по-голям валутен пазар.
Конкуренцията между държавите често довеждаше до ситуации, наречени валутни войни. В тези ситуации конкурентните страни се опитваха да променят стойността на валутата на своите противници. Една от такива стратегии беше повишаването на стойността на валутата на врага, което правеше стоките му прекалено скъпи. Друга стратегия беше понижаването на стойността на валутата, което намаляваше покупателната способност на врага и способността му да плаща за война. В някои случаи, валутата на врага беше напълно елиминирана.
Мобилни плащания
В 21-ви век се появява нов начин за плащане, който може да бъде активиран само с едно докосване на пръста ви. Мобилните плащания са свързани с пари, използвани за покупка на стоки и услуги. Те могат също да бъдат използвани за превеждане на пари на други хора, като например член на семейството или приятел. Всичко това е възможно благодарение на преносими електронни устройства като смартфони или таблети.
Тази форма на плащане за първи път стана известна в Азия и Европа, преди да се премести в Северна Америка. От плащанията чрез текстово съобщение технологията се разви, за да позволи депозирането на чекове с помощта на приложението за камера на смарт устройства.
Услугите за мобилни плащания като Apple Pay и Google Pay се борят за търговците на дребно да приемат техните платформи за плащания на място. Има и приложения, посветени на този метод на плащане, включително Venmo и PayPal .
Виртуална валута
Виртуалните валути се предлагат единствено в електронен формат. Те представляват цифрово изображение на пари и се съхраняват и търгуват чрез компютърни приложения или специален софтуер. Привлекателността на виртуалните валути се крие в това, че предлагат по-ниски такси за транзакции в сравнение с традиционните методи за онлайн плащане и са управлявани от децентрализирани организации, в противоположност на валутите, издавани от правителствата.
Биткойн бързо се превърна в стандарт за виртуални валути, като беше издаден през 2009 г. от Сатоши Накамото под псевдонима. Общата стойност на всички биткойни в света възлиза на около 522,5 милиарда долара. Важно е обаче да се отбележи, че виртуалните валути като биткойн не се произвеждат физически, а се търгуват на различни борси.
Макар Bitcoin да остава най-известната и най-скъпата криптовалута, на пазара се появиха и други виртуални валути, като Ethereum, XRP и Dogecoin.
Откога съществуват парите и какви са били първите форми на обмен на стойност?
Парите са играли роля в човешката история през последните 5000 години в една или друга форма. Историците общо казано се съгласяват, че преди това време вероятно е бил използван система на бартер. Бартерът включва директна размяна на стоки и услуги. Например, един фермер може да размени бушел пшеница с един обущар за чифт обувки.
Кога и къде е започнало сеченето на монети?
Най-старото известно място за сечене на монети със сигурна дата в света се намира в Гуанджуан в китайската провинция Хенан. Монетният двор започва да сече лопатни монети някъде около 640 г. пр. н. е., вероятно първите стандартизирани метални монети.6
Кога монетите бяха заменени от книжни пари?
Около 700 г. от н.е. китайците преминаха от използването на монети към хартиени пари. Когато Марко Поло посети Китай през 1271 г. от н.е., императорът на Китай се справяше успешно с предлагането на пари и различните им стойности.
Долния ред
Историята на парите все още се развива. Системата за обмен е преминала от размяна на животински кожи към изработване на монети и впоследствие печатане на хартиени пари. В наши дни сме на прага на масовото използване на електронни транзакции. Древните форми на търговия все още съществуват в някои сектори, като например бартерът, който все още се използва в бизнес към бизнес (B2B) и някои потребителски услуги. Паричната система ще продължи да се развива, докато хората имат нужда от средство за обмен.